WYCIECZKA NAD BAJKAŁ: Bajkał w pigułce


Opis:
Program ten przygotowaliśmy z myślą o naszych Turystach, którzy nie mogą sobie pozwolić na długi urlop. W programie zawarliśmy najważniejsze bajkalskie atrakcje: Irkuck – miasto zesłańców, Wierszynę – polska wieś tysiące kilometrów od Polski, najważniejszy bajkalski port Listwiankę, przejazd słynną koleją, biegnącą brzegiem jeziora oraz największą wyspę na syberyjskim morzu – Olchon.

Kraje: Rosja,
Transport: samolot
Ilość dni: 7
Dopłata do jedynki:

Program wycieczki:
Dzień 1
Wylot do Irkucka.

Dzień 2
Przylot do Irkucka o 4.00. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, późne śniadanie. 10.00 spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie IRKUCKA, m.in. Muzeum Dekabrystów, zabytkowe świątynie miasta. Dalej zwiedzanie „Dzielnicy 130”: specjalnie stworzonej strefy turystycznej w Irkucku, która obejmuje dziesiątki zabytków. Dzielnica znajduje się w południowej części historycznego centrum Irkucka, na które składa się 16 odrestaurowanych budynków. Przeniesiono tutaj też 8 budynków z innych części Irkucka; m. in. dom kowala. Znajdują się tutaj także sklepy z pamiątkami, kawiarnie i restauracje. Oprócz zabytków powstają nowe budynki, wśród których są m.in. hotele, galerie sztuki, ośrodki kultury i amfiteatr z 2000 miejsc. Cały kwartał będzie podzielony na części dla pieszych i ścieżki rowerowe. 13.00 Wyjazd do LISTWIANKI, najbardziej znanej miejscowości nad Bajkałem, pięknie położonej przy wypływie rzeki Angary z jeziora Bajkał. Po drodze zwiedzanie skansenu z najstarszymi zabytkami architektury i kultury ludów przybajkalskich w TALCY. Zwiedzanie Muzeum Bajkału (zbiory fauny i flory Bajkału), następnie wjazd/zjazd wyciągiem na Górę Czerskiego. Kolacja, kąpiel w bani (fakultatywnie), nocleg.

Dzień 3
O godz. 9.00 przeprawa promem przez Angarę do portu Bajkał i wyjazd na całodzienną przejażdżkę koleją „Okołobajkałką”, biegnącą po skalistym brzegu, poprzez 39 tuneli, mostów i 50 galerii. Podczas przerwy na stacji Połowinnaja możliwe zamówienie obiadu (fakultatywnie). Ok. godz. 21.00 przyjazd pociągu do IRKUCKA, obiadokolacja, nocleg w hotelu.

Dzień 4
Wyjazd do WIERSZYNY (odległość od Irkucka ok. 120 km). Spacer po wsi: kościół, cmentarz, dom polski, spotkanie z mieszkańcami, obiad przygotowany przez miejscowe gospodynie. Wyjazd na wyspę OLCHON, zakwaterowanie w bazie turystycznej, kolacja, nocleg.

Dzień 5
Zwiedzanie najciekawszych miejsc OLCHONU. Dojazd łazikami na cypel SAGAN – HUSZUN, podziwianie malowniczych wapiennych skał, dojazd na cypel HOBOJ, gdzie kierowcy przygotują piknik z tradycyjną uchą i herbatą z rosnących tutaj ziół ugotowane na ognisku. Powrót na kolację i nocleg.

Dzień 6
Wyjazd do przystani, przeprawa promem, przejazd do IRKUCKA (trasa ok. 330 km), po drodze spotkanie z Buriatami, zwiedzanie Muzeum Buriackego, obiad w jurcie w Ust-Ordzie, przyjazd do Irkucka zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 7
Wczesny transfer na lotnisko. Wylot do Moskwy i dalej do Warszawy.


Cena zawiera:
- noclegi:
3 noclegi w Irkucku, hotel 3*, pokoje 2-osobowe z łazienkami,
1 nocleg w Listwiance, pensjonat, pokoje 2-osobowe z łazienkami;
2 noclegi na Olchonie, pokoje 2-osobowe z WC typu sławojka i prysznicem na podwórku,
- wyżywienie: zgodnie z programem
- atrakcje: Muzeum Bajkału w Listwiance, skansen Talcy, Muzeum Dekabrystów, wjazd/zjazd na Górę Czerskiego, całodzienna wycieczka „Okołobajkałką”, wycieczka na Olchonie na przylądki Sagan-Huszan i Choboj,
- obecność polskiego pilota na całej trasie przy grupach od 10 osób
- przewodnik polskojęzyczny (dla grup bez pilota i osób indywidualnych), poza tym rosyjskojęzyczny
- ubezpieczenie NNW i KL

Cena nie zawiera:
- biletu na przelot Warszawa – Moskwa-Irkuck – Moskwa -Warszawa – ok. 2800
(możliwy również zdecydowanie tańszy wylot z Kaliningradu)
- dopłaty do jedynki – 895 zł
- obiad na stacji Połowinnaja od. 10 euro
- bania w Listwiance – 2500 rubli, min. 6 osób
- kosztów wizy i dokumentacji wizowej: do Rosji – 320 zł (dla osób spoza mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego oraz lubelskiego dodatkowo są płatne koszty przesyłki 70 zł)
- Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 zł. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”

Inne:
BT „Bezkresy” pomaga w uzyskaniu wszystkich biletów na wszystkie środki transportu.

UWAGA: Termin zgłoszenia – 45 dni przed rozpoczęciem imprezy. Możliwe zorganizowanie wyjazdu dla mniejszych grup (bez pilota): grupa 4-osobowa grupa 6-osobowa grupa 8-osobowa

Informacje:
Irkuck – Wierszyna odległość 120 km. Ostatni odcinek po drodze szutrowej.
Irkuck – Talcy odległość ok. 50 km.
Irkuck – Chużyr (główna osada na wyspie Olchon) ok. 320 km.
Irkuck – Listwianka ok. 70 km

Transport:
autobus lub mikrobus w zależności od liczby osób
na Olchonie uazy – mały (8 -osobowy) terenowy busik

Wyżywienie:
menu zgodne z miejscową kuchnią i zwyczajami, posiłki na bazie ryb (zwłaszcza na Olchonie)

Ubranie:
należy przygotować się na róże warunki atmosferyczne – również deszcz, długie przebywanie na świeżym powietrzu i w trudniejszych warunkach (przejazdy uazami, nocleg w jurcie); potrzebne będą wygodne buty; chętni mogą wziąć kostium kąpielowy, by wykąpać się w zimnym Bajkale zawsze latem ok. 9° C, w ciepłych źródłach na Świętym Nosie, jest też fakultatywnie możliwość skorzystania z ruskiej bani (ostrożnie zwłaszcza przy chorobach serca). W świątyniach prawosławnych należy mieć odpowiedni strój: nakrycie głowy i długa spódnica (Panie) oraz długie spodnie (Panowie)

Podróż:
samolot
proszę pamiętać o limicie kilogramów w bagażu, i o przepisach dotyczących niewnoszenia ostrych przedmiotów (pilnik, nożyczki itd.) oraz napojów, dezodorantów, płynów do, po goleniu itd. w butelkach o pojemności powyżej 100 ml

pociąg
przedziały dwuosobowe lub czteroosobowe ( w zależności od wykupionego biletu) i wagony bez przedziałów (z tych ostatnich korzystamy niezwykle rzadko), do dyspozycji dwie toalety z umywalkami na wagon, gorąca woda dostępna na początku korytarza ( u opiekuna wagonu), pościel do wykupienia w pociągu, można zabrać małą miskę do mycia się, proszę zabrać ze sobą wyżywienie - w restauracji w pociągu bywa drogo i niesmacznie, lepiej kupować jedzenie podczas postoju pociągu na dworcach od "bab", które mają nawet gotowe obiady UWAGA: podczas postojów proszę zabierać ze sobą dokumenty i pieniądze z przedziału, jeśli chcą Państwo oddalić się od pociągu, proszę za każdym razem upewniać się u kierownika wagonu, jak długi będzie postój i informować go o oddaleniu się, aby nie dawał sygnału do odjazdu bez Państwa – zdarzyło się że pociąg odjechał wcześniej niż to było w rozkładzie, a grupa została na dworcu bez pieniędzy i dokumentów

WARTO WIEDZIEĆ:

Waluta
Obowiązującą waluta w Rosji są ruble. Wymienić złote na ruble można w kantorze w Warszawie lub bezpośrednio w Moskwie. Proponujemy przed wyjazdem kupić trochę rubli na pierwsze wydatki. W Rosji wymiana waluty realizuje się w bankach lub kantorach: 1 Euro = ~ 42 RUB, 1 PLN = ~ 10 RUB, 1 USD = ~29 RUB Przy wymianie waluty trzeba mieć przy sobie paszport, który należy okazać w miarę potrzeby.

Płatność kartą
W Rosji w większości miejsc można płacić kartą płatniczą Maestro, Visa, Visa Electron i pod. Odnośnie wysokości pobieranych opłat za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się w swoim banku.

Granica
Przy przekroczeniu granicy wymagana jest wiza. Aby uzyskać wizę 30 dni przed wyjazdem należy złożyć dokumentację wizową: 1 zdjęcie (o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, aktualne, kolorowe, matowe, en face (na wprost), na jasnym tle), wypełniony wniosek wizowy i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium Rosji, z co najmniej dwoma wolnymi stronami.

Tranzyt
Ponieważ pociąg do Moskwy jedzie przez terytorium Białorusi, konieczne jest wyrobienie tranzytowej wizy białoruskiej. Aby uzyskać wizę należy: 1 aktualne kolorowe zdjęcie o rozmiarach 3 cm x 4 cm, wypełniony wniosek wizowy, kopię biletu kolejowego i wizy rosyjskiej.

Hotel
Zakwaterowanie według opisu w programie.

Wyżywienie
Wyżywienie według opisu w programie.

Czas
Po przyjeździe do Ułan-Ude należy przesunąć zegarek o 7 godz. do przodu.

Pogoda
Średnia temperatura w lipcu – ok. 17 °C, we wrześniu – ok. 9 °C
Biuro Turystyczne
"Bezkresy"
tel: 022 826 05 90
tel/fax: 022 826 52 68
bezkresy@bezkresy.pl
Rynek Starego Miasta 25/2
00-272 Warszawa
Jesteśmy członkiem WIT oraz ITRP

Biuro Turystyncze BEZKRESY

Wycieczki do Lwowa

Wycieczki na Ukrainę

Wycieczki do Wilna

(c) 2010 Biuro Turystyczne BEZKRESY | wykonanie AGMK.net & WOWstudio