Ekspedycja na BIEGUN ZIMNA - OJMIAKON w Jakucji


Opis:

Unikalne miejsce na ziemi. Tutaj przy temperaturach sięgających zimą 61-68° C (maksymalnie 71,2°C) na co dzień mieszkają ludzie - pracują, chodzą do szkoły, żyją. Ojmiakon, niewielka miejscowość w Jakucji zaprasza na Festiwal Biegun zimna; na spotkanie z kulturą Ewenków, degustację mrożonych specjałów, przejażdżkę psimi zaprzęgami czy po prostu na zmierzenie się z ekstremalnie niskimi temperaturami.

Droga z Jakucka, dokąd dostaniemy się samolotem, wiedzie dalej przez prawie 1000 km zasypanych śniegiem dróg, po słynnej kołymskiej trasie, którą fragmentami budowali zesłańcy.

Fascynująca wyprawa, z adrenaliną, pięknymi widokami, pewnym śniegiem i mrozem dla odważnych i ciekawych świata


Kraje: Rosja,
Transport: samolot
Ilość dni: 9
Dopłata do jedynki:400 zł

Program wycieczki:
Dzień 1
Wylot do Jakucka

Dzień 2
Program w Jakucku zaczyna się 11 lutego

Przylot do Jakucka, transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek. Po odpoczynku odwiedzimy kompleks turystyczny "US Kut", gdzie obejrzymy tradycyjny obrzęd oczyszczenia - Algys (błogosławieństwo). Dalej zwiedzimy podziemną galerię lodową "Królestwo wiecznej zmarzliny". Galeria znajduje się w wiecznej zmarzlinie we wnętrzu góry. Kolacja w kompleksie zdrowia i radości „Satal”. Nocleg w hotelu.

Dzień 3
Śniadanie. Początek podróży na biegun zimna. W ten dzień trzeba przejechać ok. 433 km po federalnej drodze „Kołyma" do wsi Chandyga. Podróż busem potrwa ok. 8-10 godzin. Po drodze możliwy przystanek w muzeum poświęconym zsyłkom do Jakucji - „Czerkeh”. Obiad po drodze w przydrożnym barze. Przyjazd do wsi Chandyga, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Dzień 4
Śniadanie . Ciąg dalszy podróży do wsi Ojmiakon po drodze „Kołyma”. Przejedziemy 567 km w ciągu ok. 12-14 godzin. W tym dniu krajobraz zmienia się drastycznie, opuszczamy płaskie tereny i droga prowadzić będzie przez jej najciekawszy widokowo odcinek, przez Wierchojańskie Góry. Znaczny odcinek tej trasy nazywany jest "Drogą na kościach", gdyż został zbudowany przez więźniów Gułagu w czasie represji stalinowskich. Musimy pokonać malownicze, ale i niebezpieczne odcinki dróg – miejscami ekstremalne wręcz punkty - czarny i żółty, gdzie przejedziemy wąską drogą między górą a przepaścią, serpentynami, stromymi zjazdami i podjazdami. Obiad w samochodzie, niedaleko od stacji meteorologicznej "Wschód".
Przyjazd do Ojmiakonu późnym wieczorem, zakwaterowanie u rodzin. Kolacja i odpoczynek.

Dzień 5
Zwiedzanie Ojmiakonu – miejsca, w którym była zarejestrowana najniższa temperatura – 71,2 C, przy pamiątkowej steli „Biegun zimna" uroczyste wręczenie członkom wyprawy certyfikatu poświadczającego zdobycie bieguna zimna.
Udział w obrzędzie oczyszczenia - Algys (błogosławieństwo). Wizyta na fermie, gdzie hoduje się specjalny gatunek jakuckiej krowy, charakteryzującej się małym wzrostem i wagą. Gatunek ten jest bardzo odporny na zimno. Są opisane przypadki przeżycia przez takie krowy w tajdze w temperaturze -40. Mleko tych krów zawiera średnio 5,6 % tłuszczu, notowano przypadki do 9%. W ramach programu kulturalnego w tym dniu obejrzymy występ taneczny etnograficznego zespołu dziecięcego. Wieczorem bania i kolacja.

Dzień 6
Po śniadaniu przejazd ok. 15-20 km na łowienie ryb spod lodu w rzece Indygirka. Możliwość nauki techniki łowienia spod lodu.
Degustacja stroganiny (tradycyjnego dania jakuckiego – zamarzniętych ryb). Dla chętnych (i przygotowanych) kąpiel w rzece.
Następnie odwiedzimy hodowlę jakuckiego konia, który przez całą zimę mieszka pod gołym niebem i sam zdobywa jedzenie spod śniegu. Poznamy też życie hodowców koni. Dla chętnych przejażdżka wierzchem. Po powrocie kolacja, nocleg.

Dzień 7
Po śniadaniu przejazd do miejscowości Tomtor. Zwiedzanie muzeum krajoznawczego. Poznamy zwyczaje tutejszego ludu Ewenków – hodowców jeleni, chętni będą mogli spróbować jazdy na jeleniach. Po obiedzie wyjazd do Chandygi. Wieczorem kolacja, nocleg.

Dzień 8
Ciąg dalszy podróży do Jakucka, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Dzień 9
Transfer na lotnisko, wylot z Jakucka. Międzylądowanie w Moskwie. Przylot do Warszawy.


Cena zawiera:
- transfery z/na lotnisko
- transport zgodny z programem
- wycieczki, udział w atrakcjach uwzględnionych w programie
- zakwaterowanie w hotelu w Jakucku i rodzinnych hotelach (domach prywatnych) w Chandydze i Ojmiakonie
- wyżywienie w trakcie podróży na biegun zimna
- przewodnika rosyjskojęzyczny
- ubezpieczenie NNW i KL
- miejscowe ubezpieczenie


Cena nie zawiera:
- pilota z Polski
- dopłaty do pokoju jednoosobowego w Jakucku 400 zł
- wyżywienia w Jakucku
- wizy do Rosji 350 zł
- biletu lotniczego od ok. 3000 zł
- dopłaty do przewodnika anglojęzycznego 3600 zł
- Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 zł. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”

Inne:
Wyprawa wymaga dobrej kondycji fizycznej i dobrego zdrowia ze względu na ekstremalne warunki pogodowe.


Biuro Turystyczne
"Bezkresy"
tel: 022 826 05 90
tel/fax: 022 826 52 68
bezkresy@bezkresy.pl
Rynek Starego Miasta 25/2
00-272 Warszawa
Jesteśmy członkiem WIT oraz ITRP

Biuro Turystyncze BEZKRESY

Wycieczki do Lwowa

Wycieczki na Ukrainę

Wycieczki do Wilna

(c) 2010 Biuro Turystyczne BEZKRESY | wykonanie AGMK.net & WOWstudio