WYCIECZKA DO ROSJI: Wyspy Sołowieckie (11 dni)


Opis:
W czasie wyprawy na malownicze wyspy jezior Onega i Ładoga oraz Morza Białego, do prawie niezamieszkałej Karelii zapraszamy na spotkanie z surową przyrodą tego dzikiego i niezniszczonego przez cywilizację zakątka Europy. Symbolem Sołówek były przez wieki prawosławne monastery, centra życia nie tylko duchowego, ale też całkiem świeckiego handlu, rybołówstwa czy pozyskiwania soli. Niestety w XX wieku słowo Sołówki nabrało nowego, złowrogiego znaczenia. To tutaj powstał zalążek GUŁAG-u, pierwowzór łagru, doskonale w swej grozie zorganizowanego radzieckiego obozu pracy przymusowej. Stąd zaraza rozlała się na cały kraj.

Kraje: Rosja,
Transport: samolot
Ilość dni: 11
Dopłata do jedynki:1200 zł

Program wycieczki:
Dzień 1
WARSZAWA, zbiórka na lotnisku im. F. Chopina 2 godziny przed odlotem. Wylot do PETERSBURGA samolotem rejsowym. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, kolacja. Nocleg.

Dzień 2
PETERSBURG, śniadanie. Poranny wyjazd do PRIOZIERSKA (ok. 2,5 godz.). Dalej transfer wodolotem (ok. 1,5 godz.) na wyspę WAŁAAM na jeziorze Ładoga. Wycieczka po głównych atrakcjach wyspy ze zwiedzaniem Monasteru Wałaamskiego, koncert pieśni cerkiewnych. Obiad w klasztornym refektarzu. Transfer wodolotem do SORTAWALI. Zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym, kolacja, nocleg.

Dzień 3
Śniadanie. Wycieczka po mieście połączona ze zwiedzaniem galerii drewnianej rzeźby Kronida Gogolewa. Wycieczka do GÓRSKIEGO PARKU RUSKEALA z przystankiem na Ruskealskich wodospadach. Spacer marmurowym kanionem. Powrót do hotelu. Kolacja.
Fakultatywnie wycieczka stateczkiem po Ładożskim szkieram, skalistym wysepkom, powstałych w wyniku niszczenia podłoża przez lodowiec, a następnie zalania.

Dzień 4
Wczesne śniadanie. Poranny wyjazd do Pietrozawodska, zakwaterowanie w hotelu. Wycieczka wodolotem na wyspę KIŻY. Zwiedzanie kompleksu architektonicznego oraz XIX-wiecznej wioski - muzeum „Kiży”. Powrót do PIETROZAWODSKA. Kolacja, nocleg w hotelu.

Dzień 5
Śniadanie. Wycieczka po PIETROZAWODSKU. Następnie wyjazd nad wodospad KIWACZ, drugi co do wielkości na terenie równinnej Europy. Spacer po parku dendrologicznym. *Fakultatywnie możliwe także dołożenie do programu wycieczki po rezerwacie Bór Saposki z zachowaną w nieruszonym stanie tajgą. Długość trasy 7 km, czas przejścia 3h. Powrót do Pietropawłowska. Kolacja. Transfer na dworzec. Około północy odjazd nocnym pociągiem do BIEŁOMORSKA.

Dzień 6
Ranny przyjazd do BIEŁOMORSKA, transfer na przystań. Śniadanie w postaci suchego prowiantu. Wypłynięcie na WYSPY SOŁOWIECKIE. Przypłynięcie po około czterech godzinach na Sołowki, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Zwiedzanie centralnego kompleksu architektonicznego. Wycieczka umożliwi zwiedzającym zapoznanie się z historią klasztoru Sołowieckiego, katedry Przemienienia Pańskiego, budynków gospodarstwa domowego, refektarza, wieżyczek itp. Kolacja. Nocleg.

Dzień 7
Śniadanie. Wycieczka na PRZYLĄDEK BIELUŻY
Piesza wycieczka na Przylądek „Bieluży” szlakiem ekologicznym nad brzeg Morza Białego. Wycieczkowicze zapoznają się z różnorodnością krajobrazów, ze szczególnymi cechami klimatu, dowiedzą się o świecie roślin i zwierząt Wysp Sołowieckich, przy odrobinie szczęścia będą mieli możliwość zobaczyć wieloryby. Wyspy Sołowieckie to jedno z niewielu miejsc na świecie, dokąd przypływają na swoje gody białe wieloryby. Oglądanie wielorybów możliwe jest w czasie odpływu, ponieważ w płytkiej wodzie łatwiej je dostrzec. W związku z tym wycieczki odbywają się wczesnym rankiem, późnym wieczorem, a nawet w nocy. W przypadku złych warunkach pogodowych, w tym podczas zagrożenia burzowego, wieloryby trzymają się wówczas z dala od brzegu i nie można ich zobaczyć. Biorąc pod uwagę fakt, iż wieloryby nie znajdują się w delfinarium, tylko w warunkach naturalnych, nie ma 100% gwarancji obejrzenia ich.
Dystans pomiędzy wsią i początkiem ścieżki ekologicznej (7 km) turyści pokonują autokarem/busem, zaś szlak ekologiczny (5 km) pokonują pieszo w towarzystwie przewodnika. Dla wycieczki szlakiem ekologicznym należy mieć wygodne buty oraz ubranie sportowe oraz środki przeciw insektom. Dobrze mieć przy sobie lornetkę. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Dzień 8
Śniadanie. Wycieczka na WIELKĄ ZAJĘCZĄ WYSPĘ (ok. 3 godz.). Dopłynięcie na wyspę statkiem. Następnie zwiedzanie miejsc kultu pogańskiego z II-I tysiąclecia p.n.e. , zobaczymy kamienne labirynty, pozostałości budowli świątynnych i związanych z pochówkiem, pierwszą w Rosji kamienną przystań. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 9
Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Wycieczka piesza na SEKIRNĄ GÓRĘ, podczas której wejdziemy na najwyższy punkt wyspy, z którego roztacza się widok na Morze Białe. Podczas wycieczki zobaczymy klasztory-pustelnie WIELKIEJ WYSPY SOŁOWIECKIEJ i poznamy ich bogatą historią. Turyści przejdą starą klasztorną drogą i zobaczą zabytkowy monastyr Wniebowstąpienia, unikatową cerkiew-latarnię morska, Krzyż Czci oraz będą mogli oglądać panoramę północnej części Wielkiej Wyspy Sołowieckiej z najwyższego jej punktu. Druga część dnia poświęcona będzie historii funkcjonującego tu łagru. Wystawa “Historia Sołowieckiego Obozu Robót Przymusowych Specjalnego Przeznaczenia”. Transfer na przystań. Wypłynięcie do BIEŁOMORSKA. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 10
Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Wycieczka nad KANAŁ BIAŁOMORSKI, gdzie zobaczymy m.in. 19 śluz zbudowanych przez więźniów. Oglądanie białomorskich petroglifów. Czas wolny. Kolacja. Transfer na dworzec. Odjazd nocnym pociągiem do PETERSBURGA.

Dzień 11
Około południa przybycie do PETERSBURGA. Transfer na lotnisko. Wylot do WARSZAWY.


Cena zawiera:
 • zakwaterowanie:
  1 nocleg w Petersburgu w hotelu***, pokoje 2-os. z łazienkami,
  7 noclegów w ośrodkach wypoczynkowych lub hotelach, pokoje 2-os. z łazienkami lub 2-os. z łazienkami w studio,
  2 noclegi w pociągu
 • wyżywienie zgodnie z programem: 9 x śniadania, 1 x obiad, 10 x kolacja
 • transport na transfery oraz wycieczki wg programu
 • transfery wodolotem Prioziersk- Wałaam – Sortawala, na wyspę Kiży i z powrotem
 • wycieczki statkiem wg programu
 • bilety na pociągi Pietrozawodsk-Biełomorsk i Biełomorsk-Petersburg
 • opiekę pilota
 • wycieczki z przewodnikiem rosyjskojęzycznym na wyspach
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • ubezpieczenie NNW i KL

  Cena nie zawiera:
 • biletu lotniczego Warszawa - Petersburg - Warszawa (od ok. 1190 zł)
 • kosztów wizy – 320 zł (dla osób spoza mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego oraz lubelskiego jeszcze dodatkowo są płatne koszty przesyłki do odpowiednich konsulatów - 80 zł)
 • wycieczek fakultatywnych:
  statkiem po Ładożskim szkieram (cena ok. 25 euro/os.)
  wycieczki do Boru Saposkiego (cena: ok. 20 euro/os.)
 • Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 10 zł. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”

  Inne:
  INFORMACJE DODATKOWE:
 • 30 dni przed wyjazdem należy złożyć w biurze dokumenty do wizy: 1 zdjęcie (o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, aktualne, biometryczne, kolorowe, en face (na wprost), na jasnym tle), wypełniony wniosek wizowy i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium Rosji z co najmniej dwoma wolnymi stronami
 • sugerujemy aby zabrać ze sobą środki owadobójcze przeciwko komarom, ciepłe ubrania ze względu na chłodne noce oraz dobre buty do chodzenia w trudniejszym terenie.
 • min. liczba uczestników - 15 osób
 • biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie.

  WARTO WIEDZIEĆ:
 • Waluta
  Obowiązującą walutą w Rosji są ruble. Wymienić złote na ruble można w niektórych kantorach w Polsce. Proponujemy przed wyjazdem kupić trochę rubli na pierwsze wydatki. W Rosji wymiana waluty realizuje się w bankach lub kantorach. Przy wymianie trzeba mieć przy sobie paszport, który należy okazać w przypadku wymagania.
 • Płatność kartą
  W Rosji w większości miejsc można płacić kartą płatniczą Maestro, Visa, Visa Electron i innymi. Odnośnie wysokości pobieranych opłat za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się w swoim banku. .
 • Czas
  Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 1 godz. do przodu.
 • Ważne
  Do świątyń prawosławnych należy zabrać odpowiedni strój: nakrycie głowy i długa spódnica (Panie) oraz długie spodnie (Panowie).


  Wyświetl większą mapę


 • Biuro Turystyczne
  "Bezkresy"
  tel: 022 826 05 90
  tel/fax: 022 826 52 68
  bezkresy@bezkresy.pl
  Rynek Starego Miasta 25/2
  00-272 Warszawa
  Jesteśmy członkiem WIT oraz ITRP

  Biuro Turystyncze BEZKRESY

  Wycieczki do Lwowa

  Wycieczki na Ukrainę

  Wycieczki do Wilna

  (c) 2010 Biuro Turystyczne BEZKRESY | wykonanie AGMK.net & WOWstudio